;

Reşat Petek

Kurucu - Avukat

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Reşat Petek; emekli olduğu 1999 yılına kadar yargıda iddia makamını temsil ettiği Cumhuriyet Savcılığı ve Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında avukatlık ve hukuki danışmanlık yapmaya başlayan Av.Reşat Petek hukuk alanında kazandığı bilgi ve tecrübeyi kurumsal bir çatı altında müvekkillerinin hizmetine sunabilmek amacıyla 2014 yılında Reşat Petek Hukuk Bürosu’nu kurdu.

25. ve 26. Dönem Burdur Milletvekili olan PETEK, TBMM çatısı altında görev aldığı bu süreçte; Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği, Adalet Komisyonu Üyeliği ve 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ceza Hukuku, Anayasa Hukuku, Şirketler Hukuku, Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları meslek hayatında başlıca uzmanlık alanları oldu. Çalışmalarını bu konular üzerine yoğunlaştıran Av.Reşat PETEK çeşitli gazete ve dergilerde makaleler yazdı.

Özel hayatında daima sivil toplum faaliyetleri içinde yer alan PETEK pek çok ulusal ve uluslararası sempozyum, panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı, sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol aldı. PETEK “İhanet ve Direniş” ve “Küresel Güçlerin Yeni Oyuncağı: Kukla” isimli kitapları kaleme aldı. ‘Kukla’ isimli kitabı İngilizce ve Arapça dillerinde de yayımlandı.

PETEK halen mesleğine ve çalışmalarına İstanbul’da, kurucusu olduğu Reşat Petek Hukuk Bürosu’nda devam etmektedir.